Uncategorized

” ZIUA NAȚIONALĂ A MESERIILOR”

1 Martie

” Promovarea ofertei educaționale a Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg și importanța Învățământului Profesional Dual “, acțiune ce s-a desfășurat cu participarea fizică a elevilor claselor a VIII a din liceul nostru și în videoconferință școlile din proximitate: Școala Gimnazială ” Barbu Catargiu” Maia reprezentată de dna director Niculae Ileana și elevii clasei a VIII a împreună cu dirigintele lor, Școala Gimnazială Rădulești reprezentată de dl. director Vasile Alexandru și elevii clasei a VIII a și Școala Gimnazială Adâncata , reprezentată de dl. director Nicolescu Ionuț și elevii clasei a VIII a. Doamna director Crasnea Dorina a expus avantajele de a fi elev al Liceului Tehnologic Fierbinți-Târg , iar dna. director adjunct Zanca Gabriela a prezentat oferta educațională. Președintele asociației Balkan Development Support a prezentat importanța Învățământului Profesional Dual .Doamnele profesor Dumitru Lidia și Șerban Ileana au prezentat activitatea elevilor de la profilul economic și protecția mediului.

11 Martie

” Echilibrul între competențele profesionale și competiția la locul de muncă”

La acțiune au participat în format fizic elevii reprezentanți pentru profilurile liceului nostru, antreprenori de succes – Alice Spiridon, tutorele de practică pentru elevii noștri; agenți economici – domnul inginer Tănăsescu Valeriu, tutore de practică la Stația de Epurare a orașului Fierbinți-Târg, și reprezentanți ai ONG-urilor: dl. Georgescu Nicolae, reprezentant World Vision România și Iulian Mareș, reprezentant Balkan Development Support , partenerii noștri în educație; reprezentantul Consiliului Părinților pe școală – d-na Elena Antonache, reprezentatul Consiliului Școlar al Elevilor Antonache Ștefan, foști elevi ai liceului nostru: Claudia Petre – fostă elevă a profilului Protecția mediului, în prezent studentă la Facultatea de Medicină Veterinară și Vasiliu Andreea – fostă elevă a liceului nostru la specializarea Filologie, absolventă a Facultății de Filosofie a Universității din București, care au împărtășit o parte din experiența lor. De asemenea, au fost în videoconferință cu noi și elevii Școlii Gimnaziale Nuci. La acțiune au fost prezentate obiectivele educației centrate pe competențe, competențele cheie vizate de învățământul românesc și avantajele curriculum-ului centrat pe competențe, de către doamnele profesor Șerban Ileana și Dumitru Lidia și domnul profesor Simion George. Activitățile au fost difuzate de TV- Impuls ,postul local de televiziune, iar mesajul celor prezenți a fost auzit la cei de acasă.